< Powrót

Kolejnictwo

Należące do Grupy Kapitałowej ARP S.A. spółki to prężnie działające przedsiębiorstwa, liderzy w branży kolejowej. Dzięki inwestycjom i ciągłemu rozwojowi wciąż poszerzają swoje oferty biznesowe, oferując konkurencyjne, nowoczesne i coraz atrakcyjniejsze usługi oraz produkty.

Spółki Grupy Kapitałowej ARP S.A.

Spółki kolejowe, które należą do Grupy Kapitałowej ARP S.A., to: POLREGIO sp. z o.o., H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o, Euroterminal Sławków sp. z o.o. oraz Terminale Przeładunkowe Sławków – Medyka.

POLREGIO

POLREGIO S.A. to największy pasażerski przewoźnik w Polsce. Większościowym udziałowcem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50% i jeden udział). Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża ok. 1700 pociągów zamawianych i współfinansowanych przez samorządy wojewódzkie. Pociągi POLREGIO zatrzymują się na ponad 1900 stacjach. W 2022 r. z usług firmy skorzystało blisko 90 mln pasażerów. Udział POLREGIO w rynku kolejowych przewozów pasażerskich utrzymuje się na poziomie 27%. Dzięki planowanym inwestycjom taborowym, w tym zakupie nawet do 200 nowych EZT-ów do 2026 r., POLREGIO zamierza w najbliższych latach przekroczyć poziom 100 mln pasażerów rocznie.

Dzięki najszerszej siatce połączeń do wielu miejsc przewoźnik dociera jako jedyny. POLREGIO zapewnia dostępny cenowo, pewny i bezpieczny środek transportu dla wszystkich mieszkańców Polski, również tych z mniejszych miast i miejscowości. Spółka przywraca połączenia w mniejszych miejscowościach i aktywnie przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu.

POLREGIO stale podnosi jakość swoich usług, w tym zwiększa dostępność zdalnych kanałów sprzedaży. Od października 2022 r. na największych dworcach w Polsce wprowadzono videomaty POLREGIO. Dzięki nim pasażerowie mogą połączyć się z E-kasjerem w call center, który przeprowadzi przez cały proces zakupu biletu tak jak w tradycyjnej kasie. Videomaty POLREGIO z funkcją e-kasjera to nowoczesne rozwiązanie łączące zalety okienka kasowego z najnowszą technologią.

W 2015 roku ARP S.A. przejęło większość udziałów w Spółce i rozpoczęło realizację kilkuletniego planu restrukturyzacyjnego. Wprowadzono odpowiednią strategię, biorąc pod uwagę oczekiwania pasażerów oraz realia rynkowe. Po wprowadzeniu zmian, polegających m.in. na inwestycji w modernizację taboru kolejowego, Spółka odzyskała rentowność.

90

Fabryka Pojazdów Szynowych: FPS

H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o. (FPS) jest wiodącym na polskim rynku producentem pojazdów szynowych. To firma z wieloletnią tradycją oraz doświadczeniem przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Oprócz ciągłego rozwoju oraz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, spółka dba o bezpieczeństwo i komfort, zarówno pasażerów, jak i pracowników. Nad niezawodnością produkowanych przez H. Cegielskiego wagonów i lokomotyw czuwa profesjonalny zespół projektantów, konstruktorów i technologów.

ARP-kolej-FPS.jpg

Produkcja wagonów

Fabryka produkuje różne typy wagonów: z możliwością konfiguracji składu, I i II klasy, przedziałowe i bezprzedziałowe, dla osób z ograniczoną możliwością ruchową, dla klasy business, restauracyjne, sypialne, z możliwością przewiezienia rowerów.

Produkty firmy są odpowiedzią na zapotrzebowanie przewoźników oczekujących nowoczesnych pojazdów, będących w stanie poruszać się po wszystkich szlakach kolejowych.

1 Kolejnictwo_Cegielski.jpg

W  latach  2012–2020 na tory wyjechało 59 nowoczesnych wagonów pasażerskich oraz 122 zmodernizowane wagony pasażerskie o podwyższonym komforcie, wyprodukowane w zakładach H. Cegielskiego. Oddano także do użytku 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych o podwyższonym standardzie.

Wszystkie wagony wyprodukowane w Fabryce Pojazdów Szynowych H. Cegielskiego wyróżniają się wysokim standardem i jakością oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Pojazdy wyposażone są w inteligentny system diagnostyki pokładowej, klimatyzację, elektroniczny system informacji pasażerskiej (w tym rezerwacji miejsc), a także oznaczenia Braille’a dla niewidomych. Wyróżnia je nowoczesny design oraz aranżacja wnętrz. Pociągi mogą poruszać się z prędkością do 200 km/h.

Szczegóły oferty FPS można znaleźć na stronie internetowej spółki.

Kolej FPS.jpg

Polski Tabor Szynowy

Spółka Polski Tabor Szynowy - Wagon Sp. z o.o. której właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. to unikatowy na polskim rynku kolejowym podmiot, który z dniem 1 lutego 2022 r. stał się właścicielem zorganizowanej część przedsiębiorstwa spółki Europejskie Konsorcjum Kolejowe WAGON Sp. z o.o. w upadłości, obejmującej zakłady produkcyjne w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu. W swojej ofercie posiadamy produkcję nowych wagonów towarowych, zestawy kołowe i wózki do wagonów towarowych oraz naprawę i przeglądy.

Strona internetowa spółki link

Polski tabor Szynowy-WAGON_LOGO

Produkty

  1. Zestaw kołowy 23,5t typu Os2, certyfikaty WE wg TSI WAG 321/2013
  2. Wózek typu 21TN serii Y25Ls(s)d1-K, certyfikat WE wg TSI WAG 321/2013
  3. 6-osiowy przegubowy wagon platforma 80′ typu 629Z serii Sggrss-K, certyfikaty WE wg TSI WAG 321/2013
  4. Elementy i części do wagonów towarowych
  5. naprawa, remont, modernizacja i przebudowa wagonów towarowych (utrzymanie wagonów w reżimie VPI).
PTS_Feniks-1-635x360.jpg

Certyfikaty

  1. Certyfikat uprawniający do spawania pojazdów szynowych i części pojazdów szynowych według EN 15085-2 dla poziomu certyfikacji CL1
  2. Certyfikat Zgodności według DIN EN ISO 3834-2 potwierdzający spełnienie pełnych wymagań dotyczących jakości w spawalnictwie
  3. Certyfikat Rejestracji Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2015
  4. Certyfikat VPI European Rail Service GmbH
  5. Certyfikat podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie (ECM) na terenie Unii Europejskiej zgodnie z dyrektywą UE 2016/798 i rozporządzeniem (UE) 2019/779
  6. Świadectwo bezpieczeństwa dla użytkownika bocznicy kolejowej
  7. Świadectwo uznanego przez PKP CARGO S.A. producenta wyrobu
  8. Świadectwo uznanego przez PKP CARGO S.A. wykonawcy usługi
PTS_Feniks_131-635x360.jpg

Euroterminal Sławków

Euroterminal Sławków sp. z o.o. oraz Terminale Przeładunkowe Sławków-Medyka to spółki, które powstały jako zespoły terminali na końcu linii hutniczej szerokotorowej. Świadczą usługi w zakresie obsługi logistycznej takim klientom jak: operatorzy logistyczni, spedytorzy, przewoźnicy, a także firmy z branży wydobywczej, energetycznej oraz  produkcji żelaza i stali. W zakres działalności Euroterminala wchodzą operacje przeładunkowe, składowanie na placach, transport kolejowy, spedycja samochodowa i inne usługi spedycyjne.

Euroterminal.jpg

Firmy mają ponad 10-letnie doświadczenie w zakresie przeładunków intermodalnych oraz towarów masowych, takich jak koks, węgiel i stal.

W roku 2020 przeładunki intermodalne osiągnęły poziom ponad 200 tys. TEU, a  Euroterminal Sławków obsłużył ponad 1200 pociągów intermodalnych. Były  to głównie pociągi z i do Terminala Kontenerowego DCT Gdańsk (ponad 600 pociągów rocznie ) oraz z i do  terminali intermodalnych we Włoszech (ponad 160 pociągów rocznie). Ponadto w roku 2020 ES obsłużyło 36 pociągów chińskich, realizowanych po linii szerokotorowej.

Terminale znajdują się w pobliżu skrzyżowania najważniejszych paneuropejskich korytarzy transportowych, w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. To lokalizacja na styku kolei szerokotorowej i normalnotorowej, a jednocześnie najdalej na zachód wysunięty punkt kolei szerokotorowej w odległości 400 km od granicy polsko-ukraińskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty Euroterminala są dostępne na stronie internetowej firmy.

Kolejnictwo